Tłumik środkowy

ODPOWIEDZ
tarrin

Tłumik środkowy

Post autor: tarrin »

Witam kolegów.
Mam pytanie: czy tłumik środkowy w dieslu jest taki sam, niezależnie od tego czy jest to wersja z jednym, czy z dwoma tłumikami końcowymi?
Pytam, ponieważ wczoraj w sklepie spowodowałem wyjątek krytyczny u sprzedawcy - w katalogu, w którym szukał mi tłumika, jak byk stało, że tłumik końcowy jest tylko jeden i basta.
Pozdrawiam.
Arek
tarrin

Re: Tłumik środkowy

Nowy tłumik założony.
Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy okazało się, że świeżo zakupiony tłumik okazał się kilka centymetrów krótszy od starego tłumika.
O ile dokładnie trudno powiedzieć bo rura, łącząca tłumik środkowy z końcowym, była przerdzewiała.
Mimo to samo złożenie istniejących kawałków dawało ponad cztery centymetry różnicy.
Moje zdziwienie wzrosło, gdy po założeniu nowego tłumika okazało się, że wszystko pasuje...
Poszlakę mozna znaleźć w serwisówce - na rysunkach widać wyraźnie, że w przypadku pojedyńczego tłumika końcowego rura tłumika centralnego jest dłuższa (INTERMEDIATE AND REAR PIPES, strona 27 i 28, porównajcie położenie złączki w stosunku do przegubu wału napędowego lub różnice długości pomiędzy złączką a wieszakiem).
Czyżby jednak tłumik centralny występował w dwóch wersjach?
Arek
Awatar użytkownika
doc.

Post autor: doc. »

Nie doktoryzowałem się z tłumuków :) ale kupowałeś oryginał (gen), zamiennik oem (g), czy 'zamiennik zamiennika'?
Stąd mogą brać się różnice - ważne, że na wieszaki pasuje :)
Poza tym, nie wiem jak w dizlu, ale w v8 część układu wydechowego z katalizatorami, niby oem ściągnięta z UK, sygnowana jako Bosal, zupełnie niepodobna jest do oryginału - katalizatory jakieś takie małe i w ogóle. Nasze auta projektowano około ćwierć wieku temu a zamienniki części robią teraz. W motoryzacji to cała epoka i stąd pewnie różnice ;)
Ludzie dziela się na takich, którzy maja rozum i takich co go nie maja, i już...
Kubuś Puchatek ;-)
tarrin

Tłumik to Walker.
Trochę źle się w ostatnim poście wyraziłem, nie chodziło mi o długosć puszki tłumika, ale o to, że rurka, łącząca z tłumikiem końcowym w nowo zakupionym tłumiku była krótsza.
Stary tłumik tę rurke miał przerdzewiałą - część wisiała na tłumiku końcowym, część na centralnym (który merdał sobie wesoło, bo wieszak odpadł jak go tylko mocniej ruszyłem) - mimo wysztko po poskładaniu tego do kupy wychodziło kilka cm więcej. Stąd moje podejrzenie, że tłumiki środkowe mogą się różnić w zależności od tłumika końcowego.
Możliwe, że któryś z poprzednich właścicieli zakupił niewłasciwy tłumik i metodą chałupniczą próbował go przypasować. Albo przerabiał wydech na dwa tłumiki końcowe... pewnie nigdy się nie dowiem.

Arek
ODPOWIEDZ