Ochydne tapicerki słupków w bogatszych wersjach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gaspar

Ochydne tapicerki słupków w bogatszych wersjach

Post autor: Gaspar » sobota 02 lip 2011, 22:30

Gdy przed kupnem oglądałem różne RR' y zauważyłem że najbiedniejsze wersje (manual, bez airbaga po stronie pasażera, bez komputera pokładowego, siedzenia welur i Bóg wie bez czego jeszcze) mają inne otapicerowanie słupków. Wersja którą kupiłem (trochą bogatsza od podstawowej) miała słupki otapicerowane tzw. flokiem imitującym welur. Otóż flok ten łatwo się brudzi i jest przyklejony tak nędznym klejem że przy silniejszym dotknięciu przesuwa się bezpowrotnie albo odpada :evil: . Kiedyś czyściłem wnętrze z kurzu sprężonym powietrzem i niechcący po skierowaniu strumienia powietrza na słupek odpadł mi kawałek angielskiego weluru (chiński pewnie by się trzymał :lol: ).

Obrazek
Obrazek

Po dokładniejszym przyjrzeniu się doszedłem do wniosku że łatwo można to przerobić na biedniejszą ale za to czystą wersję. Potrzebne tylko są:
  • tępy skrobak (drewniana szpachelka albo skrobak do szyb)
  • waciki
  • jakiś alkohol (zmywacz do paznokci, benzyna ekstrakcyjna albo spirytus salicylowy)ja użyłem tego ostatniego
  • dwie albo trzy pary rękawiczek jednorazowych(w zależności od zdolności manualnych)
Teraz wystarczy tylko ostrożnie zdemontować słupki i zabrać się do pracy. Zakładamy rękawiczki (klej przykleja się do rąk a później podczas mycia plastików brudnymi rękami będziemy zostawiać brudne ślady). Welur skrapiamy spirytusem (w przypadku zmywacza i benzyny radzę zrobić próbę w niewidocznym miejscu w celu sprawdzenia czy substancja nie rozpuszcza plastiku). Po dwóch do siedmiu sekund flok i klej nasiąka spirytusem i łatwiej odchodzi (chociaż i bez tego złazi jak z wyliniałego psa) i można przystąpić do skrobania.

Obrazek

Tępy skrobak dlatego żeby nie porysować nowej tapicerki :) .
Potem przystępujemy do mycia i warto w tym momencie zmienić rękawiczki na świeże.

Obrazek

Myjemy dotąd aż powierzchnia będzie sucha i nie klejąca.
No i gotowe, teraz tylko montaż przy którym trzeba uważać na kołeczki na lewej stronie plastików aby ich nie połamać i żeby trafiły w swoje miejsca.
Efekt: słupki w typie Żuka, Nysy czy Tarpana (przymykając oko ten ostatni podobny do Classica :P ) ale za to czyste, schludne i całkiem eleganckie i łatwe do umycia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Życzę przyjemnych efektów bo sama praca do przyjemnych nie należy :lol: .
P38 2,5 DSE '97
Chrysler Grand Voyager 3,3 AWD '95
DODGE GRAND CARAVAN 3,8 '07
www.nightdrivers.pl

Awatar użytkownika
pawlo1982

Re: Ochydne tapicerki słupków w bogatszych wersjach

Post autor: pawlo1982 » niedziela 03 lip 2011, 01:20

O super ładnie schodzi a ja właśnie myślałem nad moimi słupkami przy szybie ,sądziłem ze to jest wewnętrznie inna struktura (nie plastik), ale jak widzę można sobie z powodzeniem zrobić jeszcze coś lepszego i np okleić to folia termiczną imitującą drewno aluminium lub zamsz ,można kupić na allegro za grosze :D
np okleić to jeszcze czymś takim http://allegro.pl/carbon-karbon-ca-418- ... 34105.html

doldi

Post autor: doldi » niedziela 03 lip 2011, 07:40

kolego a po zdjęciu floooka, nie trzeszczą tobie plastiki, bo mnie wkurw bierze i zamierzam okleić je materiałem alcantarą...
hmmmmmmmm nie ma???? p38A; A.D.1995

Awatar użytkownika
V12
moderator
moderator
Kontakt:

Post autor: V12 » niedziela 03 lip 2011, 10:48

pawlo1982, mam próbki takiej folii, straszna tandeta, ładnie to tylko na zdjęciu wygląda.
Wszystkie nowe części Land Rover, Range Rover https://sklep.v12.com.pl tel. 506 11 22 04

cisu

Post autor: cisu » niedziela 03 lip 2011, 11:31

V12 wiec co proponujesz zamiast folii?
range rover P38 2.5 DSE

Awatar użytkownika
V12
moderator
moderator
Kontakt:

Post autor: V12 » niedziela 03 lip 2011, 11:38

Flokowanie albo okleić zamszem lub alcantarą.
Wszystkie nowe części Land Rover, Range Rover https://sklep.v12.com.pl tel. 506 11 22 04

Awatar użytkownika
Gaspar

Post autor: Gaspar » niedziela 03 lip 2011, 12:58

Do flokowania dobry by był klej z utwardzaczem (stosowałem taki przy produkcji dywaników samochodowych, bo ten który był zastosowany w RR zachowywał się jakby przez czternaście lat nie wysechł) ale o konsystencji do natrysku pistoletem. Klej nakładany ręcznie spowoduje że w RR będziemy mieli ozdoby w stylu Picassa. No i wiadomo, flokiem nie posypiemy elementu jak kanapki solą bo efekt będzie jeszcze bardziej Picassiasty :lol: (nie mam nic przeciwko Citroenom, ale każdy swoje miejsce powinien znać :P ). Potrzebne jest urządzenie elektrostatyczne które nabije włoski floku w klej prostopadle do powierzchni elementu. W Kobyłce może ktoś podjąłby się takiego zlecenia, musiałbym się zapytać. Co do folii to gdy jest dobrej jakości i przy pomocy suszarki i drugiej osoby mogłoby dać niezły efekt. Jednak alcantara to chyba najlepszy kompromis jeśli chodzi o nakład pracy (bo chyba niezbyt duży) a efekt. Moje wyczyszczone słupki podobają mi się tak bardzo że na razie nic z nimi nie będę robił.
P38 2,5 DSE '97
www.nightdrivers.pl

Awatar użytkownika
Gaspar

Post autor: Gaspar » niedziela 03 lip 2011, 13:45

doldi pisze:kolego a po zdjęciu floooka, nie trzeszczą tobie plastiki, bo mnie wkurw bierze i zamierzam okleić je materiałem alcantarą...
Na trzy kołeczki mocujące w elemencie jeden mam wyłamany, ale plastik jest jeszcze podtrzymywany uszczelkami i nie specjalnie piszczą, no może trochę (auto ma 14 lat, trudno wymagać by było jak z salonu).
P38 2,5 DSE '97
www.nightdrivers.pl

Andrze D

Post autor: Andrze D » niedziela 03 lip 2011, 16:01

http://www.flokowanie.com.pl/- jak komuś bardzo zależy na futrzanych słupkach -mało praktyczne ale za to nie trwałe

Awatar użytkownika
SLKow

Post autor: SLKow » poniedziałek 24 paź 2011, 20:04

Ja przy okazji zmiany tapicerki podsufitki obkleiłem tym samym materiałem boczki, komponuje się to chyba lepiej niż błyszczący plastik ala mydelniczka ;)

ODPOWIEDZ